piątek, 19 kwietnia 2013

Luke Nguyen - Greater Mekong


Od lat marzę o wielomiesięcznej podróży po Azji, tej dalszej. Chciałabym zobaczyć Chiny, Laos, Butan, Wietnam, Nepal i wiele innych pięknych miejsc. 
W mojej kuchni często próbuję odtwarzać smaki tamtych odległych miejsc. W swojej kulinarnej bliblioteczce mam kilkadziesiąt pozycji poświęconych kuchni wielu krajów Azji, ale chyba najbardziej lubię te Luke'a (nie zapominam o książkach Ricka Steina i azjatyckiej podróży Gordona Ramseya). Często zaglądam do Indochine. Teraz w moje ręce trafiła pozycja Greater Mekong.
Ta książka to kulinarna podróż wzdłuż rzeki Mekong z Chin do Wietnamu przez Birmę, Tajlandię, Laos i Kambodżę. Podróż w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo mimo że jest to książka kulinarna to dowiemy się z niej także sporo o kulturze tych krajów, a nawet ich poszczególnych części. Mekong to rzeka, centrum życia okolicznych mieszkańców, bez niej ich świat by nie istniał, dlatego wycieczka zgodnie z jej biegiem nabiera sensu.
Książka podzielona jest na kraje, a kraje na prowincje. Każdy rozdział i podrozdział rozpoczyna się od krótkiego wstępu dotyczącego zwyczajów tam panujących i zawiera od kilku do kilkunastu najbardziej charakterystycznych przepisów. 
Każdemu przepisowi towarzyszy piękne zdjęcie i fragment historii. Przepisy są wykonalne, o ile uda nam się zdobyć wszystkie składniki - np. mrówki, ale takie problemy zdarzają się dosyć sporadycznie, bo mimo wszystko już większość składników jest osiągalna w Polsce, przy trudniej dostępnych składnikach jest informacja czym można je zastąpić lub jak je przygotować.
W książce znajduje się też słowniczek, niezmiernie przydatny.

Greater Mekong to książka, która zagości u mnie na dłużej. Będę przeglądać zdjęcia i snuć marzenia, czytać historie i o kulturze kolejnych regionów. A w mojej kuchni częściej będą gościć dania z doliny Mekongu. 

Czy książkę warto mieć? Zdecydowanie. Czy ma jakieś minusy? Pewnie ma, ale i tak warto do niej zajrzeć.Luke Nguyen - Greater Mekong
Fotografie: Stuart Scott i Suzanna Boyd
Wyd. Hardie Grant (2013)
Liczba stron: 272
Okładka: twarda
Cena okładkowa: £25
Książkę możecie kupić np. tu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...