poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Degustacja win z Villadoria


Dzisiejszy wieczór, trochę fartem, spędziłam na degustacji win Villadoria przeprowadzonej przez Kondrat Wina Wybrane w Forcie Sokolnickiego.
Villadoria to rodzinna firma produkująca wina głównie z własnych owoców, mająca swoje winnice w Piemoncie, w mikroregionie Langhe. Villadoria to firma prowadzona przez ojca i córkę - Daniele i Paolę. A to właśnie Paola opowiedziała nam o produkowanych przez siebie winach. 

Wieczór zaczęliśmy od Villadoria Gavi DOCG 2011 - wina lekkiego, o słomkowej barwie, świeżego, z wyraźną kwasowością, takiego wina na słoneczne popołudnie na tarasie. Wino to produkowane jest z winorośli cortese i fermentowane w niskiej temperaturze. Spożywa się je w ciągu 2-3 lat od zbioru.

Następnie degustowaliśmy Villadoria Barbera Piemonte DOC 2011. Wino to nie dojrzewa w beczkach dębowych. Jest młode, rześkie, produkowane z winogron z całego Piemontu, głównie z Monferato. Wino o pięknym rubinowym kolorze, o owocowym bukiecie, aksamitne w ustach. To miłe wino do codziennego picia.

Kolejnym winem było Villadoria Fagiano Rosso DOC 2012, kupaż Barbera, Dolcetto i Merlot. Wino w pięknym rubinowym kolorze z purpurowymi refleksami, z wyczuwalną nutą truskawek i innych czerwonych owocach, w smaku świeże z lekko wyczuwalną nutą pieprzową. 

Potem nadeszła kolej na Villadoria Furet Dolcetto d'Alba DOC 2012, którego nazwa pochodzi od szybkiej wiewiórki, gdyż owoce tej odmiany dojrzewają bardzo wcześnie. Wino w kolorze rubinowym, o aromacie gorzkich migdałów i kwiatów z wyczuwalnymi taninami.

Po tych winach nadeszła pora na króla - Villadoria Nebiolo Langhe DOC 2011, szczep sięgający korzeniami do XIIw, w XVIIIw używane go różnego typu kupaży. Wino w kolorze rubinowym z akcentami szkarłatymi, zbalansowane o bogatym bukiecie i zharmonizowanym smaku.

Wieczór zwieńczony został winem Villadoria Barolo DOCG 2009. Wino, które degustowaliśmy było wyjątkowo młode, jego wiek można określić jako przedszkolny, lubiące dojrzewać, dobre po wielu latach. Przepisy nakazują by było sprzedawane po minimum 3 latach dojrzewania w beczkach dębowych, w czwartym roku po zbiorze. Wyjątkowe wino o intensywny bukiecie, aromacie suszonych róż, wanilii i tytoniu, w smaku wyważone, pełne, o wysokiej kwasowości, aksamitne.

Do win podawano przekąski przygotowane przez firmę Api Food - salami, sery, oliwki i inne pyszności.

 

www.marekkondrat.pl
www.kuchnia-wloska.pl
www.villadoria.it

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...