wtorek, 18 czerwca 2013

Rick Stein - India

Są tacy autorzy książek, tacy kucharze, za spotkanie z którymi dałabym się pokroić. Jednym z nich jest Rick Stein. Dlaczego? Rick to kucharz - podróżnik, osoba o niezwykłej wiedzy, świetnym poczuciu humoru i rewelacyjnym, bardzo mi bliskim, podejściu do jedzenia. 

Programy Ricka Steina z różnych miejsc na świecie od wielu lat produkuje i emituje BBC. Później powstają książki - piękne, niezwykłe albumy, rzetelne, trafne, prawdziwe. Książki, dzięki którym czytelnik może poczuć się towarzyszem w tych niebywałych kulinarnych podróżach po różnych zakątkach globu.
Nie inaczej jest w przypadku Rick Stein's India. Ta książka wciąga niczym wir i nie pozwala od siebie odejść. Już pierwsze zdjęcie, na którym widać suszące się kwiaty urzeka. Potem jest tylko lepiej. India wydana jest na genialnym papierze (pochodzącym z odpowiedzialnych źródeł - FSC MIX), dobrze odwzorowującym kolory, drobiazgi w postaci wyglądu numerów stron zachwycają. A zdjęcia? Cóż, nad nimi można się długo rozwodzić.
Książka rozpoczyna się od wstępu, w którym autor wyjaśnia ideę przyświecającą mu podczas podróży i zbierania materiałów do książki, wyjaśnia czym jest perfekcyjne curry. Całość podzielona jest na sześć rozdziałów:
- DHABA  - jedzenie uliczne
- SABZI  - warzywne specjały
- MACCHI - ryby i skorupiaki
- MURGH - kurczak
- GOSHT - esencjonalne curry z mięsem
- MEETHA - słodycze. 
A także dodatkowe rozdziały z technikami i opisami składników (super sprawa!), dodatkowymi mini przepisami i poświęcone przydatnym sprzętom kuchennym. 

Każdy z rozdziałów zaczyna się od opowieści, a każdy przepis od dykteryjki, dzięki której staje się on znacznie bliższy czytelnikowi i łatwiejszy w wykonaniu. Chociaż właściwie receptury i opisy procedur przedstawione są w tak klarowny sposób, że niczego nie trzeba ułatwiać. Większości przepisów towarzyszą zdjęcia, często głównego składnika, a nie gotowego dania, ma to swój klimat.

Przetestowałam kilka przepisów na Sabzi i Meethę. Wszystkie dania się udały. Nie miałam większych problemów ze znalezieniem potrzebnych składników. 

Jeśli lubisz piękne książki, pełne niesamowitych zdjęć to koniecznie zdobądź tę pozycję. To także świetny pomysł jeśli lubisz eksperymentować z curry, bo przecież o tym daniu jest to książka.

Rick Stein - India
Fotografie: James Murphy
Wyd. Random House (2013)
Liczba stron: 320
Okładka: twarda
Cena okładkowa: £25

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...