środa, 26 czerwca 2013

Bernhard Gahm: Wędzenie oraz domowy wyrób wędlin

Są takie książki, które właściwie każdy, kto zajmuje się jedzeniem powinien chociaż przejrzeć. Bardzo miło, jeśli książki takie sprawiają, że konsument zdobywa nową, niecodzienną wiedzę. Wędzenie oraz domowy wyrób wędlin napakowane jest informacjami przydatnymi nie tylko dla osoby, która wędliny chce robić. Ta książka to raczej podręcznik niż typowa książka kucharska. 

Pozycja ta rozpoczyna się od kilku rozdziałów teoretycznych. Pierwszy traktuje o historii wędzenia i peklowania oraz zaletach samodzielnego wykonywania wędlin. Z kolejnego dowiadujemy się jaki sprzęt powinniśmy zgromadzić. Tutaj mamy bazę wiedzy dotyczącą noży, desek, maszynek, wędzarek, termometrów i wielu innych narzędzi. Trzeci rozdział opowiada o mięsie, rasach zwierząt hodowlanych. Podpowiada na co zwrócić uwagę robiąc zakupy. W tej części poznamy także podstawy rozbioru tuszy. Instruktarzowi słownemu towarzyszą wymowne zdjęcia. Rozdział zamyka tabela z przeznaczeniem kulinarnym konkretnych części zwierzęcia. Następny rozdział traktuje o dodatkowych składnikach: przyprawach, soli i innych dodatkach i substancjach pomocniczych. Kolejne dwa traktują o peklowaniu i wędzeniu - po co, jak przebiega proces etc. Z nich dowiemy się praktycznie wszystkiego co może być nam użyteczne. Ostatni z rozdziałów teoretycznych traktuje o konserwowaniu, jego rodzajach i zaletach. Pokazuje też przyczyny powstania wyrobów niepełnowartościowych i wadliwych. Na tym kończy się część teoretyczna.

W części poświęconej przepisom znajduje się zbiór receptur podzielonych odpowiednio na wędzenie, peklowanie, gotowanie i suszenie. Receptury nie są zbyt rozbudowane, ale wystarczające by przygotować swoje pierwsze wyroby wędliniarskie. Receptury podają wszystkie niezbędne informacje: czas, temperaturę, kolejność kroków, potrzebne składniki.

Pozycja ta pełna jest fotografii i ilustracji. Może niezbyt pięknych, powiedziałabym przywołujących wspomnienia o książkach z połowy lat 90 ubiegłego stulecia, ale wystarczających by przekazać informacje, które niosą. 


Bernhard Gahm: Wędzenie oraz domowy wyrób wędlin (+ płyta CD o wyrobie kiełbas)
Fotografie: ? (prawdopodobnie stockowe)
Wyd. REA  (2012)
Liczba stron: 124
Okładka: miękka
Cena okładkowa: 22,90zł
 
Książkę dostałam od Wydawnictwa REA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...