wtorek, 26 czerwca 2012

Zamknąć lato w słoiku

 Trwa sezon przetworowy. Lubię ten czas i lubię w zimie otwierać słoiki pachnące wakacjami, ciepłem i świeżością. Dlatego co roku przetwarzam pomidory, truskawki, papryki, maliny i inne owoce i warzywa. Książka, po którą sięgnęłam pomaga w takich przedsięwzięciach. To książka prosta, podstawowa. Podzielono ją na 3 główne działy: owoce, warzywa i grzyby. Rozpoczyna się od krótkiego wstępu poświęconemu pasteryzacji, kwaszeniu i marynowaniu i zawierającemu podstawowe informacje na ten temat.
W dziale owoce znajdują się przepisy na dżemy, konfitury, soki, galaretki i inne. Ogromnym plusem jest nieużywanie sztucznych zagęszczaczy (w większości przepisów - w kilku niestety ktoś się uparł i wykorzystał cukier żelujący - od którego moim zdaniem przetwory się psują). W niektórych przepisach moim zdaniem można użyć nieco mniej cukru, by gotowy dżem czy konfitura nie były takie słodkie. W dziale warzywnym umieszczono przepisy tradycyjne i trochę bardziej nowoczesne, ale nawiązujące zazwyczaj do kuchni polskiej. Z przepisu na keczup wyszedł mi smaczny sos, dosyć gęsty, bo miałam dużo cierpliwości w odparowywaniu. Przepisów na grzyby jest 7. Wszystkie domowe.
To prosta, niezobowiązująca książka. Nadaje się idealnie dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z domowymi wyrobami. Przepisy są proste, podane krok po kroku.
Wśród minusów muszę wymienić zdjęcia z iStockphoto, bo można się bardziej postarać. Zamknąć lato w słoiku ma wielu autorów i nie wiadomo czyj jest dany przepis.
Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy rozpoczynają swoją przygodę z zatrzymywaniem smaków i jako podstawową pozycję o przetworach.


[Bardzo wielu autorów] Zamknąć lato w słoiku

Fotografie: iStockphoto
Wyd. Olimp Media (2010)
Liczba stron: 128
Okładka: twarda
Stan: nowa
Książka dostępna w naszej księgarni na Inżynierskiej 1 w Warszawie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...