niedziela, 1 kwietnia 2012

Ballymaloe Cookery Course - czyli uczymy się gotować

Szkoła gotowania założona została w 1983 roku, a jej filozofią od początku było gotowanie ze świeżych, lokalnych składników zgodnych z porą roku. Korzystają także z usług lokalnego rzeźnika i do tego nakłaniają.

Książka składa się z 27 rozdziałów, wśród których znajdują się takie jak zupy, przystawki, jajka, warzywa, wołowina, drób i wiele, wiele innych. Książkę otwiera wstęp poświęcony historii i filozofii tej szkoły, a także informacją na temat właścicieli. Znajdziemy w nim także spis rzeczy, które dobrze jest mieć w swojej domowej spiżarce oraz niezbędne narzędzia kuchenne. To co mi szczególnie przypadło do gustu to krótki przewodnik jak dobierać wina do posiłków.
Co zawierają kolejne rozdziały? Podstawowe i bardziej zaawansowane przepisy na różnego rodzaju i typu dania z całego świata, ale przede wszystkim te z kuchni europejskiej, techniki przygotowywania składników do potraw, jak i samych potraw. Książka jest podręcznikiem i książką kucharską w jednym, także nie należy się dziwić, że dowiemy się z niej jak filetować rybę, i która partia mięsa wołowego (o niemal wszystkich gatunkach mięsa znajdziemy informacje na ten temat) jest najlepsza do danej potrawy (bardzo przydatne!).
W książce znajduje się ponad 1100 przepisów, znacznie mniej zdjęć do nich. Zdjęcia towarzyszą za to opisom technik (świetne!). Na końcu książki umieszczono słowniczek przydatnych terminów.

Czy ta książka ma jakieś minusy? Zdecydowanie tak. Ja osobiście lubię przepisy z większą (znacznie większą) liczbą zdjęć i przepisami na całą stronę, a nie skomasowanymi po kilka sztuk na jednej stronie. Z drugiej jednak strony jest to podręcznik i encyklopedia gotowania, pokazująca przepisy krok po kroku. Bardzo dobra propozycja dla osób nieumiejących i średnio gotujących. 

Darina Allen - Ballymaloe Cookery Course
Fotografie: Ray Main and Peter Cassidy
Wyd. Kyle Cathie (2007)
Liczba stron: 640
Okładka: twarda w obwolucie
Stan: nowa
Książka dostępna w naszym sklepie na Inżynierskiej 1 w Warszawie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...