piątek, 18 maja 2012

Magda Gessler: Kocham gotować.

Książka od celebrytki kulinarnej, od osoby, która nie ma wykształcenia kulinarnego. Książka, która przyprawiła mnie o trochę siwych włosów. 
"Kocham gotować" podzielona jest na rozdziały w nietypowy sposób, tj. kolorystycznie. A za kolory odpowiadają emocje. Drugą fajną rzeczą są zdjęcia wykonane przez Studio Lipov i Tomasza Paczkowskiego. Niestety pół okładki pochodzi z iStockphoto. Stylizacja - zupełnie nie mój klimat, ale co kto lubi, nie ma się do czego przyczepić. Jak na polskie książki (nie chodzi o książki po polsku, tylko książki polskich autorów wydawane na polski rynek) to jest fajnie wydana - niezły papier, trochę grubsza okładka.
To by było na tyle jeśli chodzi o plusy. A zapomniałabym, swego czasu można było książkę nabyć za 24,9zł, przy cenie okładkowej 58zł. To co mnie boli to nieuczciwość przepisów. Tak, te przepisy nie są uczciwe. Wiele z proponowanych dań nie ma prawa się udać, bo w przepisie pojawia się produkt niewymieniony w liście potrzebnych składników, albo na odwrót, nie wszystkie produkty z listy są wykorzystywane w przepisie. Dużo rzeczy należy robić "na czuja", nie lubię takich propozycji w książkach, które mają niby się nadawać dla początkujących. Nie lubię też gdy mus jednak jest sorbetem (który też nim nie jest, bo gdyby go zrobić zgodnie z przepisem to wyjdzie kostka lodu). Korektę w książce robiła Pani Jadwiga Przeczek. Zastanawiam się, czy w sumie to nie z jej pracy wynikają te błędy? Wszak na etapie korekty powinno być zauważone, że gdzieś czegoś brakuje, albo jest czegoś za dużo.
Podtytuł książki sugeruje, że gotowanie jest sposobem na życie Magdy Gessler, niestety z zawartości tej książki nie można tego wyczytać, bo jeśli gotuje dokładnie według swoich przepisów to musi strasznie źle jeść, o ile oczywiście zjada to co gotuje, a nie tylko kucharzy dla odprężenia. 
Do Magdy jako osoby nic nie mam. Podziwiam jej upór i wytrwałość. Cenię ją, za to co osiągnęła. Fajnie, że autorka pokazuje brud w knajpach, bardziej uważam co i gdzie jem, ale jej książka zupełnie mnie nie przekonała. Można ją stosować za jakiś punkt wyjścia, inspiracji, ok. Nie da się z niej stricte gotować, szczególnie przestrzegając wszystkich zaleceń.


Magda Gessler: Kocham gotować.
Fotografie: Studio Lipov, Tomasz paczkowski
Wyd. Świat Książki (2011)
Liczba stron: 360
Okładka: miękka
Stan: nowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...