Nie wiem, czy słyszeliście o konkursie Oliwy Extra Virgin. Ja usłyszałam o nim niedawno. Konkurs organizowany jest przez Radę Oliwy, w której Zarządzie zasiadają zgodnie z podanymi na stronie informacjami: Anna Machera (właścicielka sklepu KochamOliwe.pl), Manuel Rebelo Maioral (współwłaściciel restauracji i sklepu Portucale, Przeses Zarządu Atlantika Sp. z o.o. - dystrybutora oliwy Esporao), Grzegorz Wilczyński, Anders Emich (odpowiedzialny za dystrybucję oliwy firmy Oleostepa). Rada zaprosiła do konkursu 63 sprzedawców, importerów i dystrybutorów oliwy w Polsce. Głównym wyróżnieniem, które można było otrzymać był Złoty Medal.
W konkursie wzięły udział 4 oliwy (tak, aż 4!). Najpierw dokonano analizy organoleptycznej (zapach, smak, defekty), a następnie próbki oliw przesłano do firmy Ekolab Sp. z o.o., gdzie sprawdzono ich kwasowość, stopień utlenienia oraz absorpcję świetlną.
Pierwsze miejsce zajęła oliwa ESTEPA VIRGEN Aceite de Oliva Virgen Extra,OLEOSTEPA S.C.A.ESTEPA , Sevilla, Hiszpania. Jej dystrybucją w Polsce zajmuje się firma związana z Andersem Emichem, który był jurorem tego konkursu!
Drugie miejsce zajęła oliwa ESPORAO Seleccao Virgem Extra, Herdade do Esporao, Portugalia, której sprowadzaniem zajmuje się firma Atlantika Sp. z o.o. Jej prezesem jest nikt inny, jak kolejny członek Jury - Manuel Rebelo Maioral.
Trzecie miejsce natomiast przypadło włoskiej oliwie Extra Virgin Oliva Oil COSTA D’ORO.
Co myślicie o tym, że dystrybutorem zwycięskiej oliwy jest ta sama osoba, która jest przedstawicielem Stowarzyszenia organizującego konkurs - Anders Emich, a drugie miejsce zajmuje oliwa sprowadzana przez innego członka Stowarzyszenia?
Linki:
Rada Oliwy http://www.radaoliwy.pl/om-oss/
Regulamin Stowarzyszenia http://www.radaoliwy.pl/stadgar/
Raport z Konkursu http://www.radaoliwy.pl/wp-content/uploads/Raport-RO-Pierwszego-Konkursu-Oliwy-Virgen-Extra-2013-07.pdf
Dane kontaktowe dystrybutora zwycięskiej oliwy: http://tomateverde.net/kontakt-2/
Hej,
OdpowiedzUsuńjako miłośniczka oliwy - głównie włoskiej - informacja, że powstała Rada Oliwy w Polsce bardzo mnie ucieszyła i podekscytowała, ale fakt, że na ich stronie mówi się głównie o oliwie hiszpańskiej wydał mi się mocno podejrzany - tak jak Ty sprawdziłam kto za czym stoi i przeżyłam rozczarowanie. Czy to oznacza, że nadal na razie w Polsce nie można liczyć na uczciwą promocje OLIWY? My z mężem póki mieszkaliśmy w Warszawie organizowaliśmy wieczory degustacyjne oliw przywiezionych z wakacji i przyznam, że Polski rynek jest bardzo ubogi w dobrej jakości oliwę - marzę więc nadal o tym, aby w Polsce było coraz więcej inicjatyw, degustacji, warsztatów i konkursów "oliwnych". Ale na razie Rada Oliwy nie przyciąga mnie zbytnio. Chcę też zadać Ci pytanie - czy Ty może znasz więcej takich inicjatyw oliwnych, ale w lepszym wydaniu?