czwartek, 23 maja 2013

Grażyna Konińska i Waldemar Sadowski: Amarantus smacznie i zdrowo

Nietolerancja glutenu, celiakia, choroba Duhringa, alergie pokarmowe, zespół jelita drażliwego - wszystkie te choroby powodują, że dogłębnie trzeba przemyśleć swój sposób odżywiania. W Polsce osoby, które glutenu jeść nie powinny często napotykają na trudności, nie wiedzą, co mogą ugotować. Do niedawna bardzo trudno było zakupić bezglutenowe pieczywo, które nie smakowało jak papier. 

Amarantus smacznie i zdrowo to książka wydana przy współpracy merytorycznej Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. To książka, która promuje spożycie amarantusa (szarłatu) i jego przetworów. 
W tej niewielkiej pozycji znalazło się aż 150 przepisów na dania przygotowane z użyciem amarantusa. Książka rozpoczyna się od wprowadzenia, informacji czym jest szarłat, jak wykorzystać jego ziarna, a także "ABC diety bezglutenowej", gdzie znajdziemy przegląd dozwolonych produktów i wyjaśnienie dlaczego warto być na takiej diecie. Część z przepisami została podzielona na kilka podrozdziałów:
- śniadania
- zupy
- dania mięsne
- dania rybne
- dania jarskie
- przekąski i lekkie dania
- desery
- chleby. bułki, pizze
- ciasta i ciasteczka.
Przepisy są proste, zazwyczaj podane na 2 osoby, w każdym znajduje się amarantus. Niektóre produkty z amarantusa dostępne są właściwie tylko w Internecie, także przygotowanie niektórych przepisów może stanowić wyzwanie. W książce nie ma zbyt wielu zdjęć. Niezbyt podoba mi się typografia i rodzaj papieru (bardzo cienki, niemalże gazetowy), ale nie mogę wymagać zbyt wiele od strony wydawniczej, gdyż książka kosztuje jedyne 9,90zł.  

Amarantus to książka przygotowana przez firmę będącą sprzedawcą produktów z amarantusa, lecz myślę, że nie jest to jej wada. Dzięki temu książka w ogóle powstała i będzie ułatwieniem dla osób gotujących bez glutenu.
Grażyna Konińska i Waldemar Sadowski: Amarantus smacznie i zdrowo
Fotografie: Grażyna Konińska, Ekoprodukt
Wyd. Ekoprodukt Marek Kubara (2013)
Liczba stron: 142
Okładka: broszurowa
Cena okładkowa: 9,90zł
Książkę dostałam od firmy Ekoprodukt

2 komentarze:

 1. Więc wyruszam na poszukiwania:) Dzięki za cynk.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej!
  Nominowałam Twojego bloga w zabawie blogowej- 11 pytań więcej szczegółów na mojej stronie:

  http://bibelotyiszpargaly.blogspot.com/

  zapraszam i miłej zabawy ! :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...