piątek, 7 listopada 2014

Rachel Khoo - Moja Mała Francuska Kuchnia

 Są tacy autorzy książek kucharskich, których pozycje kupuje się "w ciemno", bez zastanowienia. Są też tacy fotografowie, dla których zdjęć kupuje się książki kucharskie. Książka Moja Mała Francuska Kuchnia Rachel Khoo ma obydwie te cechy. 

Autorka, młoda brytyjka, gotująca w Paryżu i jeżdżąca po Francji za ciekawymi, oryginalnymi smakami, z łatwością zdobywa serca czytelnika i widza swoich programów kulinarnych. David Loftus, światowej sławy fotograf kulinarny, potrafi na papierze oddać smak i zapach potraw. Zdarzało mi się kupować książki kucharskie tylko po to by oglądać zdjęcia jego autorstwa. W książce Rachel Khoo nie zawiódł. Fotografie są niezwykle apetyczne, wymowne, zdają się wręcz krzyczeć "zjedz mnie!". Lecz żeby móc zjeść trzeba najpierw ugotować. Tutaj z pomocą przychodzą czytelnikowi przepisy autorstwa uroczej paryżanki (bo nie można tego Rachel odebrać, jest paryżanką, chociaż w Paryżu się nie urodziła). 

Rachel Khoo wybrała się w podróż w różne zakątki Francji by odnaleźć autentyczne, uwielbiane przez Francuzów smaki. W skutek tej podróży powstało dużo przepisów. Niekoniecznie identycznych z oryginalnymi, ale w pewien sposób autentycznych, będących impresją na temat smaków charakterystycznych dla tego kraju.

Książka Moja Mała Francuska Kuchnia podzielona została na rozdziały odpowiadające regionom Francji. Każdy rozpoczyna się od wstępu poświęconego osobliwościom kuchni, zwyczajom mieszkańców i opowiadającego o odczuciach autorki. Dalej są już smaki i zapachy w jej autorskich recepturach. Smaki nie do podrobienia, inne, autorskie.

Ta książka udowadnia, że regionalna kuchnia francuska nie musi być ciężka i przestarzała, że każdy może z nią improwizować.
Zapraszam na http://facebook.com/ksiazkikucharskie, gdzie jeden egzemplarz Mojej Małej Francuskiej Kuchni można wygrać.

Rachel Khoo - Moja Mała Francuska Kuchnia
Fotografie: David Loftus

Wyd. Albatros (2014)
Liczba stron: 288
Okładka: twarda
Cena okładkowa: 68zł
Książkę dostałam od Wydawnictwa Albatros

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...