wtorek, 3 lipca 2012

Pamela Clark - The Retro Cookbook

Gdy zobaczyłam tę książkę po prostu musiałam ją mieć. Już sama okładka daje pojęcie o tym co zobaczymy w środku. The Retro cookbook budzi nostalgię, przywołuje ciekawe rozwiązania techniczne, reklamy. To książka dla wszystkich lubiących lata 50 i 60 zeszłego wieku. Książka mnie zachwyca, także nie mogę być całkowicie obiektywna pisząc o niej.
The Retro Cookbook podzielona jest na kilka przenoszących w czasie rozdziałów: Rise&Shine; Hors D'Oeuvres, The Lunch Room, The Milk Bar, The Tea Room, The Supper Club, Simple Family Food, Dinner with the Joneses, Sinfully Sweet i Here Comes the Santa. Jak łatwo się domyślić rozdział Rise&Shine pokazuje śniadania. Są w nim klasyki typu pancake z sosem owocowym tutaj nazwane hotcakes i omlety. W rozdziale Hors D'Oeuvres umieszczono przepisy na przystawki. To w nim zachwycają nadziewane jajka. Rozdziały The Lunch Room, The Milk Bar, The Tea Room, The Supper Club traktują o lokalach serwujących odpowiednio lunche, mleczne koktajle, herbaty i ciasta oraz typowe kolacje. W nich znajdziemy przepisy barowe i restauracyjne. Niezmiernie przypadł mi do gustu rozdział Sinfully Sweet przywracający do życia klasyczne słodkości. 
W książce poza rozdziałami umieszczono informacje o klasycznych produktach typu płatki Kellogg's czy herbata Lan Choo. Pomiędzy przepisami na dania wpleciono niesamowite drinki wywodzące się właśnie z lat 50. 
The Retro Cookbook utrzymano nieco żartobliwej konwencji jednocześnie przywołującej nostalgię za dawnymi czasami. Pomiędzy piękne współczesne, ale stylizowane, zdjęcia wpleciono kadry ze starych, niemalże zabytkowych już, książek kucharskich. Przepisy są przetestowane i naprawdę wykonalne, choć czasami zdają się być nieco karkołomne. 
Mnie ten tytuł zachwycił i mogę go z czystym sumieniem polecić każdemu miłośnikowi kultury lat 50 i 60, a także wszystkim tym, którzy po prostu lubią piękne książki. 

Pamela Clark - The Retro Cookbook
Design: Hannah Blackmore
Wyd. ACP Publishing (2011)
Liczba stron: 320
Okładka: twarda
Stan: nowa
Książka dostępna w naszej księgarni na Inżynierskiej 1 w Warszawie

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...