wtorek, 25 października 2016

Jedz brudniej (i czuj się lepiej)

Są takie książki, które powinien przeczytać każdy zajmujący się zdrowym odżywianiem, albo zdrowiem w ogóle. Tym razem w moje ręce trafiła właśnie taka pozycja.


"Jedz brudniej" to książka o tym, jak wiele złego może wyrządzić zbyt czyste jedzenie, czysty dom i serie leków przyjmowane na wszystkie, nawet najdrobniejsze dolegliwości. Josh Axe, praktyk zdrowego odżywiania, certyfikowany specjalista odżywiania (Certified Nutritionist) i specjalista medycyny naturalnej opisuje wiele możliwych konsekwencji podpierając się wieloma case study (w tym przypadkiem swojej mamy) oraz bogatą, solidną bibliografią (głównie artykuły, które można przyszeregować do gatunku Evidence Based Medicine). Podtytuł tej książki - "czuj się lepiej" - wyraża efekt, który można osiągnąć stosując się do porad doktora Axe (ma tytuł doktora medycyny naturalnej). Za jego radami przemawia fakt, że pomagał amerykańskiej drużynie pływackiej przed jedną z Olimpiad i jest uważany za jednego z ojców sukcesów Michaela Phelpsa.
Z "Jedz brudniej" dowiesz się o tym czym charakteryzuje się nadprzepuszczalne (lub popularnie cieknące) jelito, jakie są jego konsekwencje i jak sobie z nim poradzić. Dowiesz się także, jak dzięki normalnemu, prawdziwemu jedzeniu można pewne konsekwencje wielu lat zaniedbań opanować. Będziesz mógł też dokonać autodiagnozy (myślę, że tutaj przydałaby się wizyta u specjalisty, który będzie w stanie dobrać indywidualne podejście - tylko nie wiem gdzie takiego szukać) i zastosować przepisy, bo i one się w tej książce znalazły, na różnego rodzaju dania, smoothies i naturalne kosmetyki, by sobie pomóc. Autor poleca też nasze narodowe przysmaki: kefir i kiszoną kapustę, z tym, że kefir najlepiej owczy lub kokosowy. 
Co oznacza tytułowe "jedz brudniej"? Zjadaj bakterie probiotyczne, zadbaj o swoje jelita. Rola mikrobioty jest nie do przecenienia, a autor tej pozycji o tym nie zapomina, ba poświęcił jej dużą część swojego życia i pracy naukowej (i zarobkowej).


Ponad 400 stron lektury pochłonęło mnie dokumentnie. A uwagi Josha Axe pomogły zastanowić się nad pewnymi objawami znanych mi osób. Uważam, że książka może stanowić pewnego rodzaju drogowskaz, podpowiedź jakie badania wykonać, jakie zdrowe pokarmy wprowadzić. Całość opisana jest w sposób przystępny, językiem, który nie kojarzy się z pseudonaukowym bełkotem. 

Uwaga! Mimo, że książka napisana jest w przystępny sposób i zawiera obszerną bibliografię nie zastąpi kontaktu ze specjalistą!

Josh Axe "Jedz brudniej i czuj się lepiej"
Wyd. Feeria (2016)
Liczba stron: 424
Okładka: miękka
Cena okładkowa: 37,90zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...