piątek, 16 listopada 2012

Conservas w Delikatesach Esencja

 Konserwy, aluminiowe puszki z żywnością o długim terminie przydatności zazwyczaj nie kojarzą nam się zbyt dobrze. Jednak Smaki Portugalii z uporem udowadniają, że konserwy rybne mogą być doskonałe, a ich termin przydatności nie wynika bynajmniej ze stosowania konserwantów, lecz z bardzo wyśrubowanej technologii produkcji. 

W ostatni poniedziałek na zaproszenie Smaków Portugalii udałam się do Delikatesów Esencja na degustację przystawek, w których pierwsze skrzypce wiodły ryby z portugalskich konserw.Degustacja była inauguracją trwającego w Delikatesach Esencja tygodnia konserw od Smaków Portugalii.

Na początek podano sałatkę z dorsza z ciecierzycą, jajkiem i czerwoną cebulką, a do niej wino czerwone Serradayres. W tym daniu trochę za mało było dorsza, ale on sam był bardzo przyjemny, kruchy i świeży.

Później na stoły trafiły filety z makreli na puree ziemniaczanym z pieczonymi burakami i ogórkiem kiszonym. Temu daniu towarzyszyło białe wino Serradayres. Wytrawność ogórka i słodycz buraków doskonale podkreśliła delikatny smak filetów z makreli.

Mini- makrelki zostały nieco przyćmione chrzanową panna cottą, którą zostały podane, lecz puree dyniowe złagodziło doznania. Do makrelek idealnie pasowało wino Amarante.

Sardynki z ziemniakiem w mundurku i sosem jogurtowym na stałe wylądują w moim menu, jednak ja będę się starała by były nieco bardziej wyraziste. Sardynkom towarzyszyło wino Catedral.

Ostatnią degustowaną przystawką był tuńczyk na salsie z pomidorów, ogórków, papryki i kolendry. Tuńczyk nieco odcinał się od salsy, może gdyby poleżał wcześniej w kolendrze to całość byłaby bardziej spójna. Do tuńczyka podano wino Quinta de Boicao.

A na koniec zaserwowano nam deser. Tartę z kwiatem soli i wino Moscatel.
Wszystkim daniom towarzyszyła boska oliwa - Angelica oraz kwiat soli morskiej, niezwykły, bo jeden z najlepszych na świecie.

Wieczór był bardzo udany, otwierał horyzonty i pozwolił dowiedzieć się nieco więcej o tradycji wytwarzania niektórych przysmaków. Wróciłam do domu z puszką filetów z makreli, które zjadłam na śniadanie.

Jeśli chcecie spróbować konserw, oliw, soli i innych przysmaków z Portugalii wpadnijcie na BioBazar. Marzena i Goncalo chętnie Wam doradzą.


Smaki Portugalii
www
FB

Delikatesy Esencja
Warszawa, ul. Marszałkowska 8
FB


Wszystkie zdjęcia są autorstwa Smaków Portugalii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...